Yükleniyor...

Blog & Makaleler

Denizli Çamlık Parkı.
Denizli Çamlık Parkı

Denizli Çamlık Parkı

Denizli il merkezine 3 km. mesafede, günübirlik gezilmeye uygun bir biçimde düzenlenmiş olan Çamlık Orman İçi Dinlenme Yeri’nin, denizden yüksekliği 400 m...

Denizli il merkezine 3 km. mesafede, günübirlik gezilmeye uygun bir biçimde düzenlenmiş olan Çamlık Orman İçi Dinlenme Yeri’nin, denizden yüksekliği 400 m. olup, 30 hektarlık bir kızılçam ormanı içindedir. Alanın 60 ha.ya çıkarılması çalışmaları sürmektedir. 1977 yılında düzenlenen alanda 150 kişilik kır gazinosu, büfe, 300 araç kapasiteli otopark, 3 çocuk oyun alanı, 16 çeşme, 4 wc, yağmur barınağı, ankesörlü telefon ve 3 km. uzunluğunda koşu parkuru bulunmaktadır. Gezilmeye en uygun zaman Mayıs-Eylül dönemidir. Yıllık kapasitesi 200 bin kişi, günlük kapasitesi 2 bin kişidir. Dinlenme yerinin batı kesiminde yaklaşık 2 ha’lık bir alanda Arboretum çalışmaları başlatılmıştır. Sahanın bitki örtüsü kızılçam, yalancı akasya piramidal ve dallı servi, akçaağaç gibi türlerdir.
 
Pamukkale Üniversitesi Kampüsü’ ne bitişik olan Çamlık Orman İçi Dinlenme Yeri’ ne en önemli özelliklerinden birisi de gece pikniği olanağıdır. Alanın emniyet altında ve çok iyi aydınlatılmış olması nedeni ile geceleri de piknik yapılmaktadır. Girişin ücretli olduğu piknik yerinin Çamlık ve Kınıklı olmak üzere iki giriş kapısı vardır. Ulaşım için minibüs ve belediye otobüslerinden yararlanılmaktadır.Ayrıca halk çamlık- eski Tavas yolunu yürüyüş parkuru olarak kullanmaktadır.
 
Park içinde Milli Park Yönetim Binası, 50 kişilik orman yangın söndürme grubu ve orman ana tamirhane müdürlüğü bulunmaktadır.